Denge – Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU

DENGE

 – Bahadır Yenişehirlioğlu –

Evrende hiçbir şey bağımsız değildir. Her şey bir enerjiyle birbirine bağlıdır. Madde dediğin nedir ki? Her şey özdeki enerjiden ibarettir. Bir titreşim, sarmal bir hâl gibidir. Bu yüzden insan içindeki titreşimin farkına varmalı, enerjinin kaynağına kulaç atmalı, her şeyin özünün aynı ve tek merkezli olduğunu, aslında yok olduğunu anlamalı.

Mesafelerin olmadığını anlamalı. Farkındalığını artırmalı. Hiçliğin lezzetini kana kana içmeli.

Hayat sonsuzluktur. Her şey sahibini dillendirir. Bütün kâinattaki mahlûkat, sahibini dillendirip duruyor. Fakat fark edemeyen o kadar çok insan var ki…

Allah (c.c) güzeldir, O bizleri en güzel şekilde yaratandır. Sözler beyinden önce kalpten geçmeli.

Bazen bir fener yanar, ama körsen göremezsin. Muhabbet tek bir söz gibi görünse de, kabını ancak eri bilir.

Gece dişi çıkar, her muhabbeti almaz koynuna. Gece seçer kendine, alır hası yanına.

Yürek gerçekten bir kere sever. Diğerleri ilkinin arayışıdır.

Vakit gelmiştir. Anlayan, farkına varan, kalp gözüyle görenlerin bilgilere, bitkilerin suya olan ihtiyacı gibi ihtiyacı vardır. Şeytanın çağının, sonu gelmek üzeredir. Zaman, geçmişin hatalarına takılmadan, sonsuzluğu düşleyerek, günün hikmetini kaybetmeden,  bereketli ve anlamlı kılma zamanıdır.

Dün bitti, yarını ise bilmemiz mümkün değil, ama içinde bulunduğumuz

bu anda ne durumda olduğumuzu, neler düşündüğümüzü ve neler yaptığımızı tespit etmeliyiz.

Gerçek insan, imanla bilimi birleştiren, insanlığın hizmetine sunandır. Bu gayretlerin sonucunda, konumlarımız ve makamlarımız belirlenecektir. Saf ve yalın olduğumuzda, samimiyetimizi yalnız O’nun için, O’na yönelttiğimizde bereketleneceğiz.

İnsanlık selamete çıkacak. Sonuçlardan mesul değiliz ama, yaptıklarımızdan ve amaçlarımızdan mesulüz. Kapasitemizin sınırları değil, var olanı ne denli verimli kullandığımızdır mesele.

Sonsuzluğun ve sınırsızlığın karşısında, acizliğimizi fark edip, hiçliğimizle yüzleşiyor; sahibimizin büyüklüğü karşısında şükrediyoruz. Hizmet etmek, herkese iyilikle muamele etmek esas olandır. Kişinin buna hazırlanması gelişmeyi ve yükselmeyi sağlar.

Aman dikkat! Gönül, mabedidir insanın, her önüne gelen buyur edilmez. İnsanlar dost aramıyorlar, süfli duygularına köle arıyorlar.

İnsan aslında bir hiçtir. Kişinin kibirlenmesi abestir. Lazım olan kodları bilir ve şifreyi çözebilirse insan, ancak o zaman değerlenir. Şifreleri çözmek, muhabbet ve hizmet anahtarıyla olur.

Ey insan, şunu sakın unutma! Allah’tan başka ilah olmadığına şahitlik ettin. Birlik asıl olandır. Parçalar ona bağlıdır. Parçalar olmadan kurulan birlik, hâli perişanlıktır.

Birleştirilmeyen parçalar, aslı iptal etmektir. Nefsine baktığında parçayı, Rabbine baktığında bütünü görmüş olursun.

Kim sadece yaratanla olursa, dikkatini toplamış, kim de yaratılmış olana bakarsa dağıtmış olur.

Allah’ın sıfatlarını görmek de bir bütündür. Hazreti Musa, Musa’dan geçti, yani Musa’nın Musa’dan haberi yoktu. Sonra konuştu… Hâlbuki konuşan da konuşulan da Allah’tı.

Kendisine güç verilmemiş olsa Musa konuşabilir miydi?

Vakit kılıç gibidir, hükmüyle keser atar. Vakit geldiğinde, beklenen vaktin o vakit olduğunu bilmiyorsan o zaman boşuna yaşamışsın demektir.

İnsan, bütün kâinatın sahibinin, kendisine sunduklarını fark etmeden, işaretleri takip etmeden, düşünmeden, şükretmeden gönlünü nasıl parlatabilir!

Hayatımız bir denge üzerinde sürüyor. Tüm dünya ve tüm kâinat. Kısaca, sınırlarını asla tespit edemeyeceğimiz devasa kâinattan, hücrelerimizdeki hiyerarşiye kadar bu böyle.

Eh o zaman tartalım kendimizi, Ramazan ayının son günlerine yaklaştığımız kıymetli zamanlarda.

Hadi bunu yapalım! Bakalım ne durumdayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir